Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Stikkontakt 205 kr.
  • Rengøring 600 kr.
  • Move out cleaning 1.000 kr.
  • Nedtagning af tapet 5.000 kr.
  • Reparation af zinktagrende 1.800 kr.
  • Toilet og vaskafløb (små VVS-opgaver) 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Mynder og kønsaggressivitet
  • #1   10. sep 2012 Jeg kan kun svare for whipperne.

    Som hovedregel er de ikke egetkønsaggressive, men der er undtagelser.
    Der findes både amerikanske og engelske linier, hvor en del af hundene har problemer med, at omgåes andre af samme køn.

    Min sort/hvide tæves far er amerikaner og af linier, hvor fænomenet er udbredt, der er få voksne tæver, som hun kan enes med.
    Jeg vidste det på forhånd, så jeg anser det ikke som et problem, men det er på den anden side heller ikke en egenskab, som jeg finder ønskelig for racen.






  • #2   10. sep 2012 Jeg har faktisk aldrig oplevet/hørt om det med borzoier smiley

  • #3   10. sep 2012 Jeg har hørt om, læs kendt, en borzoi-han, der slog to whippethanner ihjel, men om det er et udslag af egetkønsaggessivitet, eller borzoiens velkendte "hakken for at undgå smerte" tør jeg ikke sige.

  • #4   10. sep 2012 wow. sindssygt!

  • #5   10. sep 2012 Det var absolut ikke en behagelig oplevelse for hundenes ejer smiley

    Jeg er vild med borzoien, men tør ikke selv eje den, netop fordi jeg har oplevet så mange være berøringssensitive/have stor intimsfære.

    Med børn i huset, er det for risikabelt at have en hund, der hakker, før den snakker, som nogle gør.


  • #6   10. sep 2012 Jeg syntes ulvehunde-hanner godt ind i mellem kan have lidt, men ikke noget man ikke kan styre.. Jeg ville aldrig lukke to fremmede ulvehundehanner fri sammen på den enes matrikel, det skal være på neutral grund..

    Whippets ser jeg det ikke hos heller, og dog.. Min Cille har et problem med min ulvehund Anouk - om det er kønaggresivitet eller bare fordi de to ikke kan sammen, det ved jeg så ikke, men det er værst omkring løbetider


  • #8   10. sep 2012 vores whippets har ingen problemer med hverken eget køn eller modsatte. Faraohundene kan ha problemer med eget køn, dog mest hannerne, men vi har et par hanner der går sammen uden problemer og spiser af samme skål og spiser kødben sammen..

  • #10   10. sep 2012 Maj-Britt - Jeg forstår dig og jeg er glad for, at jeg tidligt mødte et par ejere af racen, der ikke var blinde for dens "fejl".

    Det ville også være underligt, hvis en race brugt til ulvejagt, var så blid som den ved første øjekast syner, det hænger ikke helt sammen.

    Med den viden i bagagen, har jeg siden haft det fint med at nyde synet af Borzoier ejet af andre, jeg behøver ikke eje en selv.






  • #12   11. sep 2012 Rikke: Jeg kan jo kun bedømme det jeg har oplevet selv med dem smiley hvilket er langt fra blodigt (undtagen for en strejfende ulv der truede en tæves hvalpekuld). Det er svært at bedømme udsagn, både positive og negative. Men jeg hører det ja!

    Kirsten: hvad var det for en situation, han angreb et barn i?


  • #13   11. sep 2012 Maj-Britt - Det ville jeg heller ikke på nogen måde kunne have forudsagt.
    Men jeg har hørt om tilsvarende episoder fra andre, ikke med børn, der er blevet bidt, men ejer selv og udstillingsdommere.

    En hund der som den altid havde gjort, lå i sofaen og hvor ejer sætter sig, som vedkommende plejer, hunden har set hende, men ryger uden advarsel i flæsket af hende.

    En hund, der ryger på ejer, da vedkommende sætter sig på sin seng, hund og ejer har delt seng i årevis.

    Et par borzoier, der uden varsel hakker dommer i hånden til udstillinger, hunde der er udstillingsvante og aldrig har gjort den slags før, eller bare gjort mine til at gøre det.

    Fællestræk har været, at hunden på ingen måde har advaret med knurren først.

    Røsle - Det er Maj-Britt's søn Kasper, du kan læse hendes indlæg smiley


  • #14   11. sep 2012 Jeg har to stk Afghanske Mynder der går sammen. Julius er en intakt 5 årig hanhund og Harry er en 3 årig kryptorkid hanhund, - ikke opereret. Og de to bare ELSKER hinanden. smiley

  • #17   11. sep 2012 Lille solstråle: jeg har netop også siddet og læst, og har den samme undren! Hvis den er som I beskriver kan man undre sig over, at der overhovedet er et marked for opdrættere i DK...

  • #19   11. sep 2012 Det sker jo, desværre ofte, at opdrættere er "blinde" overfor deres races fejl... akkurat som MB var indtil hun så sin søn blive angrebet!
    Mandagsmodel eller ej... så er det egenskaber man skal have i baghovedet og være meget obs på!



  • #21   11. sep 2012 Det er sgu lidt vildt.

    - hvorfor er sådan en hund mon ikke forbudt ? :s Man kunne da synes at den er lige så oplagt som nogle af de vogtende hyrdehunde.


  • #24   11. sep 2012 Maj-Britt: nej jeg kan godt se der kun er registreret to opdrættere på myndeklubben.

    Jeg synes personligt at Borzoien er en af de grimmeste hunderacer. Men på heste-nettet var der for lidt tid siden en debat om bla. hvilken race, men synes var den smukkeste - overraskende mange skrev Borzoien.

    Ved du hvor mange, der er i DK?


  • #27   11. sep 2012 Jeg synes, borzoien er smuk. Men efter hvad I har skrevet, så tror jeg ikke, jeg skal have den race nogensinde smiley

    Salukien er nok den af mynderne, som jeg synes er allersmukkest - svært at forklare men det har noget med bygningen at gøre smiley

    Men skulle jeg ud og købe en mynde, så blev det nok greyhounden eller måske hjortehunden/ulvehunden hvis pladsen, bilen, økonomien etc. tillod at overveje det smiley og såfremt de ikke ligner borzoien på at de ikke advarer først - det har jeg nemlig ikke hørt om før...


  • #28   11. sep 2012 Jeg kan rigtig godt lide greyhounds udseende :o) Jeg synes de minder lidt om rådyr :b Og dem jeg har mødt, har været så fantastiske :b Og ikke haft nogen form for aggressivitet. Heller ikke mod eget køn.

    En borzoi ville jeg aldrig have i nærheden af mig, mine hunde eller nogen jeg holder af :o)

    Er der nogen der har erfaringer med rescue galgos? Jeg skal ikke have en (den type hund passer ikke til mig), jeg er bare nysgerrig :o)


  • #29   11. sep 2012 Jeg synes også Borzoien er meget smuk, men jeg ville ikke kunne leve med en hund, der ikke advarer før den hakker.

    De tilfælde jeg nævner, har heller ikke været mandagsmodeller og alle har været i hænderne på folk med stor hundeerfaring fra eks. dalmatiner, afghaner, ridgeback, siberian husky, schæfer, whippet.

    En af de hunde jeg husker bide på udstilling, er champ i flere lande, dommer var en dansk myndedommer med mange års erfaring, både som opdrætter af mynder og dommer for racerne.

    Det var altså ikke en tilfældig allround dommer med begrænset kendskab til racerne.


  • #30   11. sep 2012 azawakh'en er ligesom de allefleste andre hunderacer. De fleste hanhunde bryder sig ikke umiddelbart om fremmede hanhunde og det samme med tæver imellem.

    Jeg har 2 hanner og forventer ikke der bliver voldsomme problemer de 2 imellem, da de jo kender hinanden fra "barnsben" og bor sammen hele livet.

    En fremmed hanhund skal da bestemt ikke flyve i hovedet af min voksne azawakh uden brok smiley
    men jeg ser det ikke som anderledes fra andre racer.
    og ja, vil da lige pointere, at azawakh'en helt bestemt nok skal advare inden den hakker. også så rigeligt endda smiley

    synes faktisk det er lidt skræmmende læsning omkring borzoi i denne tråd, og det er ikke mit indtryk af racen. altså at den virkelig er så væmmelig....
    Men vil give andre ret i, at borzoi ikke er egnet som førstegangs hund. Og det er azawakh'en heller ikke.

    Men nu var det ikke lige det, tråden handlede om jo. så det jeg ville skrive var, at jo azawakh'er er nok egetkøns aggressive. Men alt bunder jo i dels gener, dels opdragelse og socialisering smiley


  • #31   11. sep 2012 Rikke ved kønsaggresivitet forstår jeg ikke at han hunde slår hinanden ihjel.
    Men jeg ser det som naturligt at hanhunde puster sig op på den ene eller anden måde overfor specielt fremmede hanhunde.
    Den er dette mine mynder ikke har gjort, Jeg kunne sætte dem sammen med andre hanhunde. Det var nærmest som om de konkurede ved løbelege istedet.
    Og mon ene saluki han brugte jeg bevist til at motionere mine mere dovne hanhunde af andre racer.
    Og hvor de ville have haft konflikter med hanner af deres egen race, endte "legen" med to trætte hunde der sov sammen.


  • #33   12. sep 2012 Tjah altså hvalpen er jo ikke betalt endnu, så der er tid til fortrydelse. Jeg vil i hvert fald give det lidt til at tænke over. For selvfølgelig er jeg forelsket i racen - ellers ville jeg nok ikke have "bestilt" en hvalp af den :b - men jeg vil da også mene, at jeg ellers har brugt god tid, både på bøger og internettet, til at sætte mig ind i både de gode og dårlige sider ved den. At den er en udpræget jager og er barsk nok til at slå ulve ihjel det står der jo alle steder, men jeg har ALDRIG set det skrevet andre steder end i denne tråd at de almindeligvis skulle være så uopfordret aggressive over for børn, hunde... omkring børn/borzoier er det her det typiske der står:

    Are Borzoi good with children? When raised with children, most Borzoi are good companions, but they are not a breed that will tolerate the rough treatment that a young child can sometimes inflict. Children should be taught how to properly behave with and handle a Borzoi. Remember the size of the Borzoi. A very small child could be easily injured if accidentally knocked down by a Borzoi. If a child plays roughly with a young dog, the dog sometimes will respond by playing rough with the child. For these reasons, small children should always be supervised when around a Borzoi.
    (fra Borzoi Club of America)

    Borzois do well with children when they are raised with them, but most Borzois will not tolerate rough treatment from a child. It is also important to remember that this is a large dog who can accidentally knock over and injure a small child during play. They usually do well with other pets in the household, but male Borzois can be aggressive with other male dogs.
    (just dog breeds)

    Borzoi are sensitive dogs and do not take a lot of bullying, either from you or your children. Some people have said that Borzoi do not make really good kids' dogs, and this should be considered, especially of the children are from the younger set. Borzoi have very quick reactions, and can snap at an unruly child before the parents can intervene. There are many, many Borzoi who live happily with small children, however. The key is not to let the youngsters climb all over the dog and to let the dog have private space to himself, just like any other breed of dog.
    http://www.firebirdborzoi.com/wantborzoi.html

    Small children should be supervised when playing with a Borzoi. Though they like kids, they dislike overly rough behavior and can snap or bite if pushed too far.
    http://www.petwave.com/Dogs/Dog-Breed-Center/Hound-Group/Borzoi/Personality.aspx

    SMALL CHILDREN IN THE HOME:
    Adaptability to small children varies with the individual dog. Many are tolerant and loving toward toddlers; others resent the rough treatment a small child can unknowingly inflict.
    http://www.nbrf.org/about-borzoi

    Så det er virkelig svært for mig at tro at man bør frygte en gennemsocialiseret og veltrænet (DKK undervisere) borzoi - måske tager jeg fejl... eftersom jeg kun har oplevet dem og hørt om dem som blide dyr indenfor.

    Maj-britt: Tak for den historie, den giver virkelig noget at tænke over. Måtte du stoppe hunden, eller stoppede den selv efter at have bidt ham?


  • #34   12. sep 2012 men det undrer mig, at I synes, opdrættere er en dårlig kilde til viden om racerne? Netop opdrætterne har jeg set som den bedste kilde til et sandt portræt af racen.

  • #35   12. sep 2012 når jeg siger de fleste hanner har tendens til egetkøns aggressivitet, mener jeg selvfølgelig, at det er min opfattelse af det, jeg selv ser og oplever. Jeg selv har tidligere haft rottweilere, schæfere og et par andre "skarpe racer"

    Min egen azawakh slår ikke en fremmed hanhund ihjel uden videre, eller sårer ham hårdt. Men han puster sig helt sikkert op og "spiller smart" overfor fremmede hunde. Jeg kan sagtens gå med ham i byen og på udstillinger tæt pakket med fremmede hunde uden problemer. Han farer jo ikke op uden grund smiley
    Det er først hvis den fremmede hund træder over hans usynlige grænser, at der er lidt "smartass" over ham

    Men en azawakh er jo så heller ikke en whippet, som generelt er lallende ligeglade med andre hunde og bare tror livet drejer sig om løb og leg. (og igen ved jeg godt der er undtagelser)


  • #37   12. sep 2012 Jeg kender heller ingen med Borzoi og børn.

    Røsle - Jeg synes ikke opdrætterne er en dårlig kilde, men man skal have i baghovedet, at en seriøs opdrætter har sin race i hjertet.

    Det betyder, at man kan have en tendens til at glemme de negative sider, ikke nødvendigvis af ond vilje, men fordi det ikke er dem, der fylder, man elsker sin race og lever med hele hunden på godt og ondt.

    Jeg elsker temperamentet på mine whipper og gravhunde og lever fint med at gravhundene kan være nogle hystader, der gør af det mindste, for andre vil det være et dagligt irritationsmoment.

    Mine whipper stjæler med arme og ben fra borde, reoler mv., de går ikke på bordene, når vi sidder der, men sker der noget spændende udenfor vinduet, er det 100% sikkert, at de begge står på spisebordet og følger begivenhederne.
    Det generer mig ikke, andre ville ikke kunne acceptere den opførsel.

    Jeg tror, at mange med Borzoi indretter deres tilværelse efter det, og så vil det vi andre ser som problematisk adfærd, aldrig komme til udtryk/blive et problem.

    Jeg får heller aldrig en Borzoi, der kommer for mange mennesker i huset og jeg ville ikke orke konstant at skulle lukke hunden væk og informere folk om, at de skal holde fingrene fra hunden eller at holde hundene adskilt fordi en Borzoi ikke skulle gå sammen med whipperne.

    Den ene af mine hundes opdrætter, har haft Borzoi, den blev lukket væk, når der kom besøgende og var aldrig sammen med den øvrige hundeflok.
    Hun elskede den hund, men siger også, at hun ikke får Borzoi igen, det er for besværligt med alle forholdsreglerne.


Kommentér på:
Mynder og kønsaggressivitet

Annonce